Niektórzy z Was zetknęli się ze mną w czasie studiów, innych spotykam obecnie na zajęciach, a pewnie jest jeszcze wielu z którymi zobaczę się w przyszłości na wykładach lub na uczelnianych korytarzach. Znacie mnie jako wykładowcę, nauczyciela i promotora. Prywatnie uwielbiam podróże, jazdę chopperem, dobrą muzykę oraz powieści fantastyczne. Moim trochę nietypowym hobby jest zbieranie Niedźwiedzi. Zaczęło się to kilka lat temu, a dziś Miśków jest ponad 300 .
Około 2,5 miliona lat temu pojawił się praprzodek niedźwiedzia Ursus etruscus. Współczesne żyjące niedźwiedziowate (Ursidae) to rodzina ssaków, która liczy dziś 8 gatunków w 5 rodzajach. Baribal, Andyjski, Peruwiański, Brunatny, Himalajski, Malajski, Polarny i Wargacz dzieciom znane są raczej z bajek, legend, opowiadań, komiksów, powieści oraz filmów.
Najsłynniejszy Miś na Świecie to z pochodzenia anglik Paddington Brown. Kolejnym jest Amerykanin Winnie Pooth – czyli Kubuś Puchatek – Miś o bardzo małym rozumku. Artystę Colargola powołała do życia francuska pisarka Olga Pouchi. Jest i mądry miś Baloo z „Księgi dżungli”, i rozbrajający miś Yogi, i urokliwy Koda z filmu „Mój brat Niedźwiedź”, i Gumisie, i miś Benjamin i towarzysze z bajki „Sekretny świat misia Benjamina”, i Miś „Dużego niebieskiego domu” i Bobo – pluszowy miś Pana Burnsa oraz serii Troskliwe Misie: Miś Snu, Pocieszenia, Przyjaźni, Zabawy, Szczęścia, Nastroju, Miłości, Dzielenia, Czułości i Życzeń. Z kolei Boonie Bears to bohaterowie rodem z Chin. Jest i czuły miś z rosyjskiej bajki „Masza i Niedźwiedź”, a w Polsce „na dobranoc dobry wieczór” mówi dzieciom Miś Uszatek.
Misie to bardziej przyjazna postać Niedźwiedzi. Groźne ważące niekiedy ponad 500 kg mogą przyjąć postać mięciutkich pluszaków.
Historycznie 1902 rok uważa się za rok narodzin pluszowego Misia, kiedy to na polowaniu prezydent Theodore Roosevelt sprzeciwił się zabiciu niedźwiadka. Clifford Berryman uwiecznił tę historię na rysunku, a Morris Michton polecił wykonać kilka zabawek przedstawiających misia na potrzeby swojego sklepu. I tak oto narodził etos pluszowego misia – towarzysza i pocieszyciela dzieci na całym świecie.
„Dzieci lubią Misie, Misie lubią dzieci” łagodząc lęk przed samotnością oraz dodając odwagi. W Polsce policyjny Miś ratownik jeździ z funkcjonariuszami do interwencji pełniąc funkcję pierwszego udzielającego pomocy psychologicznej dzieciom. Misie zbierają środki finansowe na rzecz dzieci w akcji stacji TVN „Podaruj Misia”. Wspierają w chorobie. Utulają do snu. Zbierają dziecięce łzy. Są kompanami zabaw i psot.
A dla mnie są cóż. Są to: Ala, Bacha, Maja, Magda, Ola, Ziuta, Adaś, Bartek, Janusz, Jaś, Jurek, Gabryś, Kuba, Marcin, Michał, Mikołaj, Staś, Zbychu oraz wielu innych.
Pierwszego Misia podarował mi mój syn Jakub, a potem to już tak się potoczyło J. Dostawałam Misie od znajomych. Spotykałam w sklepach, i nie mogłam się z nimi rozstać. Po prostu musiałam je kupić. Są misie, które kupiłam na wyjazdach – obcokrajowcy, i misie krajowe – rodzinne. Niektóre z moich Misiaków to Misie z „Domu Dziecka” jak to nazywam, czyli z secondhand’ów: Malwina i Michalina oraz Zdzichu i Rychu – po prostu nie mogłam ich tak zostawić. Mam również Misie podarowane przez dzieci, które z nich wyrosły takie jak: Jaś i Ala J oraz Misie z fundacji Emma i Maja . W kolekcji mam również misie podarowane przez studentów, który wiedząc o misiowym zakręceniu dodali kolejnego misie .
Każdy miś jest inny. Każdy jest indywidualny i niepowtarzalny. Każdy ma swoją historię. Ukryte na półkach pomiędzy książkami mojej biblioteki prowadzą swoje życie wewnętrzne.
W mojej kolekcji są zarówno duże 2 metrowe Miśki jak i malutkie 5 cm misiaczki. Są misie smutne, zadumane i te uśmiechnięte, radosne. Są miśki szalone i misie śpioszki. Misie intelektualiści i misie rozrabiaki. Misie są takie jak ludzie, których codziennie spotykam. Uważam, że te pluszowe niedźwiadki mają coś z każdego z nas i dla każdego z nas.
Trochę się ich nazbierało przez te kilka lat. Każdy ma jakiegoś bzika . Moim są kochane pluszowe niedźwiadki
Pamiętajcie 25 listopad to Światowy Dzień Pluszowego Misia
dr Katarzyna